• Propozycje konspektów lekcji historii zawierające elementy gier komputerowych

        • Oto propozycje zastosowania gier komputerowych w nauczaniu historii.

           

          +++++++++++++++++++++

           

          Norbert Loch

           

          Konspekt lekcji historii w klasie V

          Temat przewidziany do realizacji na jednej godzinie lekcyjnej.

           

          Temat: Poznajemy Starożytny Egipt i jego mieszkańców

           

          Treści programowe:
          - położenie geograficzne i warunki naturalne starożytnego Egiptu
          - władza faraona
          - społeczeństwo Egiptu

          Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń:
          - pamięta:
          pojęcia: faraon, społeczeństwo
          - rozumie:
          wyżej wymienione pojęcia, zależności między położeniem Egiptu a powstaniem i rozwojem cywilizacji, zależności między charakterem władzy a sposobem gospodarowania w państwie
          - potrafi:
          wskazać na mapie Egipt i omówić jego położenie, przedstawić warunki naturalne Egiptu, scharakteryzować społeczeństwo egipskie.

           

          Metody:

          Praca z podręcznikiem, pogadanka, praca z mapą, elementy TIK

           

          Materiały:

          Podręcznik, Mapa ścienna, gra Assassin’s Creed: Origins (tryb Discovery Tour) albo film prezentujący zwiedzanie piramidy:

          https://www.youtube.com/watch?v=l_KOpq_BH1g

           

          Tok lekcji:

          1. Czynności porządkowe.

          2. Rekapitulacja wtórna, nauczyciel zadaje pytania klasie, odpowiadają chętni uczniowie:

          - jakimi osiągnięciami mogli pochwalić się mieszkańcy Mezopotamii?

          - dlaczego osiedlili się między wielkimi rzekami?

          - czym były zikkuraty?

          3. Omawianie nowych treści:

          a. Analiza położenia geograficznego, roli Nilu i warunków naturalnych starożytnego Egiptu (podręcznik + mapa ścienna).

          b. Omówienie społeczeństwa starożytnego Egiptu na podstawie charakterystyki zamieszczonej w podręczniku.

          c. Cyfrowa podróż do piramidy – gdy istnieją warunki techniczne, to interaktywna z zastosowaniem trybu Discovery Tour będącego częścią gry komputerowej Assassin’s Creed: Origins. W przypadku braku warunków technicznych prezentacja nagrania takiej wycieczki zamieszczonego na Youtube.

          4. Rekapitulacja pierwotna, nauczyciel pyta wybranych uczniów o powody, dla których Egipcjanie stworzyli potężne państwo. Uczniowie opisują zróżnicowanie społeczeństwa. Wskazują na elementy przesądzające o doniosłości związanej z budową piramid.

          5. Ewaluacja lekcji – uczniowie wskazują elementy lekcji, które były dla nich ciekawe.

           

           

           +++++++++++++++

           

          Norbert Loch

           

          Konspekt lekcji historii w klasie V

          Temat przewidziany do realizacji na dwóch godzinach lekcyjnych.

           

          Temat: Osiągnięcia starożytnych Greków

           

          Treści programowe:
          - osiągnięcia mieszkańców starożytnej Grecji
          - architektura miast-państw greckich
          - społeczeństwo Hellady


          Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń:
          - pamięta:
          pojęcia: filozofia, kolumny, demokracja
          - rozumie:
          wyżej wymienione pojęcia, czym były państwa-miasta, zasady funkcjonowania demokracji ateńskiej, społeczeństwa ateńskiego i spartańskiego.
          - potrafi:
          wskazać osiągnięcia materialne i duchowe mieszkańców starożytnej Grecji.

           

          Metody:

          Praca z podręcznikiem, pogadanka, praca z mapą, elementy TIK

           

          Materiały:

          Podręcznik, Mapa ścienna, gra Assassin’s Creed: Odyssey (tryb Discovery Tour) albo film prezentujący zwiedzanie Akropolu:

          https://www.youtube.com/watch?v=G5xBc63LVC8

           

          Tok lekcji:

          1. Czynności porządkowe.

          2. Rekapitulacja wtórna, nauczyciel zadaje pytania klasie, odpowiadają chętni uczniowie:

          - jak wyglądają warunki naturalne w Grecji?

          - w co wierzyli starożytni Grecy?

          - czym zajmowali się Hellenowie?

          3. Omawianie nowych treści:

          a. Omówienie dokonań duchowych starożytnych Greków: filozofii, teatru, sportu (podręcznik).

          b. Omówienie społeczeństwa starożytnej Grecji na podstawie charakterystyki zamieszczonej w podręczniku.

          c. Cyfrowa podróż na Akropol – gdy istnieją warunki techniczne, to interaktywna z zastosowaniem trybu Discovery Tour będącego częścią gry komputerowej Assassin’s Creed: Odyssey. W przypadku braku warunków technicznych prezentacja nagrania takiej wycieczki zamieszczonego na Youtube.

          d. Omówienie społeczeństwa ateńskiego oraz demokracji (podręcznik, mapa ścienna).

          4. Rekapitulacja pierwotna, nauczyciel pyta wybranych uczniów o powody, dla których Grecy budowali okazałe świątynie. Uczniowie opisują zróżnicowanie społeczeństwa. Wskazują na równice pomiędzy demokracją a monarchią despotyczną. Wyszukują takie dokonania Greków, które towarzyszą nam do dziś.

          5. Ewaluacja lekcji – uczniowie wskazują elementy lekcji, które były dla nich ciekawe i najbardziej pouczające.