• Wymagania / Ocenianie

          • Ocenianie w klasie

          • Ocenianie w klasie

            Ocenie podlegają:

            •wiedza przedmiotowa: zapamiętywanie oraz rozumienie nauczanego materiału.

            •prace i zadania domowe: uczeń ma obowiązek odrabiać je systematycznie. W przypadku długotrwałej nieobecności (powyżej tygodnia) uczeń może uzupełnić wszystkie dotychczasowe wiadomości i zaległe zadania w ciągu 7 dni od powrotu do szkoły lub w innym terminie ustalonym przez nauczyciela uczącego.

            •klasówki/sprawdziany wiedzy: obejmujące materiał z co najmniej trzech tematów lekcyjnych. Trwają, co najmniej, 40 minut. Istnieje możliwość jednorazowej poprawy pracy, gdy uczeń otrzymał ocenę poniżej dostatecznej. Poprawa może być wówczas, co najwyżej, na ocenę bardzo dobrą. O sposobie i terminie poprawy decyduje nauczyciel. Prace klasowe/sprawdziany są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Klasówki oceniane są według następującego przedziału procentowego:

            100% (+ zadanie dodatkowe o podwyższonym stopniu trudności) ocena celująca (6)

            90-99% -ocena bardzo dobra  (5)

            75-89% -ocena dobra  (4)

            50-74% -ocena dostateczna  (3)

            30-49% -ocena dopuszczająca  (2)

            0 -29% -ocena niedostateczna   (1)

            •kartkówki: pisemne prace obejmujące materiał do trzech tematów lekcyjnych. Nie podlegają poprawie, chyba, że nauczyciel wyrazi na to zgodę. Nie muszą być zapowiadane z wyprzedzeniem. Kartkówka trwa od 5-20 minut. Kartkówki oceniane są według następującego przedziału procentowego:

            90-99% -ocena bardzo dobra  (5)

            75-89% -ocena dobra  (4)

            50-74% -ocena dostateczna  (3)

            30-49% -ocena dopuszczająca  (2)

            0 -29% -ocena niedostateczna   (1)

            W wyjątkowych sytuacjach (np. gdy w pracy znajdzie się zadanie dodatkowe, o podwyższonym stopniu trudności, uczeń może otrzymać ocenę wyższą-celującą).

            •testy sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem: oparte są na krótkim tekście, po przeczytaniu którego uczeń musi odpowiedzieć na pytania zamknięte lub otwarte, dotyczące przeczytanej treści.

            •Głośne czytanie z przygotowaniem lub a vista: uczeń ma obowiązek przygotowywać się do niego systematycznie. Ocena nie podlega poprawie. Przy ustaleniu oceny uwzględnia się: poprawność, płynność, tempo i wyrazistość czytania.

            •Odpowiedź ustna: wypowiadanie się na dany temat, recytacja, opowiadanie. Przy ustalaniu oceny uwzględnia się:

            -płynność, wyrazistość, stopień opanowania pamięciowego tekstu- (recytacja),

            -spójność, logiczne uporządkowanie wypowiedzi i przestrzeganie poprawności językowej (opowiadanie).

            •Pisanie z pamięci/dyktanda: oceniane są według odrębnych kryteriów.

            •Zeszyt: sprawdzany jest, co najmniej, raz w semestrze oraz zawsze po jego zakończeniu. Przy ustalaniu oceny za zeszyt uwzględnia się: systematykę prowadzenia (notatki) oraz jego estetykę.

            •praca w grupach: przy ustalaniu oceny uwzględnia się: zaangażowanie ucznia, współpracę z innymi uczniami, podział obowiązków, dyscyplina pracy oraz sposób prezentacji.

            •aktywność: wiedza ,którą uczeń może zaprezentować podczas każdej lekcji np. zgłaszając się do odpowiedzi lub przynosząc dodatkowe materiały, eksponaty itp. Aktywność w trakcie lekcji nagradzana jest plusami (za  każde 5 plusów uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą). Uczeń może utrzymać także minus (np. w przypadku, kiedy zapytany przez nauczyciela, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, gdyż nie uważał na lekcji. Za każde 5 minusów uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną). Uczeń może otrzymać także ocenę za aktywność dzięki udziałowi w konkursach/zawodach/turniejach. Aktualny stan plusów można śledzić na tablicy motywacyjnej w klasie.

            Prace projektowe i konkursowe: warunki na jakich są oceniane prace projektowe i konkursowe są zależne od charakteru tej pracy i ustalane na bieżąco przez nauczyciela w porozumieniu z uczniami i przez nich akceptowane.

            Nieprzygotowanie do zajęć: (symbol „np”):

            Uczeń III kl. może zgłosić w semestrze 3 razy nieprzygotowanie do zajęć, nie ponosząc za to żadnych konsekwencji. (Przez nieprzygotowanie rozumie się: brak pracy domowej, brak opanowania wiedzy, umiejętności z poprzednich lekcji, brak zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń, materiałów, które należało przynieść na lekcję, brak stroju gimnastycznego).

            Nieprzygotowanie do zajęć nie obowiązuje na zapowiedzianych sprawdzianach czy kartkówkach. Każde następne nieprzygotowanie powyżej 3 skutkuje oceną niedostateczną.

            Nieobecność na klasówkach/sprawdzianach/testach/kartkówkach:

            Uczeń, który, z przyczyn losowych, nie pisał sprawdzianu/klasówki/kartkówki/testu, i jest to usprawiedliwiona nieobecność, ma 2 tygodnie (od dnia powrotu do szkoły) na napisanie zaległego sprawdzianu.

            Uczeń, który nie przystąpił do sprawdzianu, kartkówki, testu/klasówki z powodu nieobecności otrzymuje tymczasowy wpis w dzienniku elektronicznym: „nb” we frekwencji i „0” w ocenie.

            Prace pisemne uczniów przechowywane są do końca roku szkolnego u nauczyciela uczącego i dostępne do wglądu dla rodziców podczas konsultacji.

            Dodatkowe informacje:

            Na koniec semestru i roku szkolnego uczeń otrzymuje ocenę opisową. W ciągu roku szkolnego z wypowiedzi pisemnych i ustnych, kartkówek i sprawdzianów uczeń jest oceniany na bieżąco w formie punktacji.

            SYSTEM OCENIANIA w klasach 1-3 w Szkole Podstawowej nr 205 w Łodzi:

            1. Ocena bieżąca

            - (zwana dalej oceną) z wymagań edukacyjnych, wystawiana na poszczególnych zajęciach za wykonywanie danych zadań, określająca poziom wiadomości i umiejętności może być wyrażona w formie krótkiego opisu lub cyfry od 1 do 6

            - Oceny nauczyciel wpisuje do dziennika lekcyjnego

            2. Ocena opisowa śródroczna, roczna z wymagań edukacyjnych

            1) informuje o tym, na jakim poziomie uczeń przyswoił sobie wiadomości i umiejętności z różnych dziedzin kształcenia.

            2) Ma wyłonić mocne i słabe strony ucznia w celu ich dalszego rozwijania, bądź uzupełnienia braków, zaległości.

            3) ocena śródroczna i ocena roczna jest wyrażona w formie opisu

            3. Opisowa ocena z zachowania

            1) Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności: a.wywiązywanie się z obowiązków ucznia: przygotowanie do zajęć, kultura i higiena osobista, systematyczność i obowiązkowość, punktualność, umiejętność dokonywania samooceny, przygotowanie do zajęć, wywiązywanie się z obowiązków, np. dyżurnego i innych zobowiązań, utrzymywanie ładu i porządku na swoim stanowisku pracy; b.postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej: koleżeńskość, uczciwość w kontaktach międzyludzkich, tolerancja wobec innych, tj. innych poglądów religijnych, wad rozwojowych, ułomności...., narodowości, umiejętność cieszenia się z sukcesów koleżanek i kolegów, dbałość i poszanowanie mienia własnego i społecznego, systematyczne i wytrwałe przezwyciężanie trudności w nauce, działanie bezinteresowne, przejawianie w działaniu własnej inicjatywy, rozwijanie własnych zainteresowań i zdolności; c.dbałość o honor i tradycje szkoły: aktywny udział w życiu klasy i szkoły, godne reprezentowanie klasy i szkoły na konkursach i imprezach szkolnych i pozaszkolnych; d.dbałość o piękno mowy ojczystej: używanie w mowie potocznej pięknego, polskiego języka, unikanie wulgaryzmów, stosowanie zwrotów grzecznościowych wobec dorosłych i rówieśników, e. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób: przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, pomoc młodszym, niepełnosprawnym i osobom starszym, prawidłowa reakcja na krzywdę i przejawy zła; f. godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią: przestrzeganie zasad i norm funkcjonujących w grupie, umiejętność przyznawania się do błędów, umiejętność przepraszania g.okazywanie szacunku innym osobom: kulturalne odzywanie się do innych, taktowne zachowywanie się wobec dorosłych i rówieśników.

            4. Treści i umiejętności podlegające ocenie

            W klasach I-III ocenie podlegają treści nauczania, umiejętności ucznia, przygotowanie ucznia do poszczególnych zajęć, oraz prace domowe w ramach poszczególnych zajęć:

            1) Edukacja polonistyczna

            a. słuchanie i mówienie

            b. czytanie

            c. pisanie

            d. poprawność językowa

            2) Edukacja muzyczna

            a. słuchanie i rozumienie muzyki

            b. śpiewania i muzykowanie

            c. ruch przy muzyce

            d. kultura muzyczna

            3) Edukacja plastyczna

            a. percepcja sztuki

            b. ekspresja przez sztukę

            4) Edukacja społeczna i etyka

            a. dziecko i jego otocznie

            b. współbycie i współdziałanie

            5) Edukacja przyrodnicza

            a. świat roślin

            b. człowiek i świat zwierząt

            c. przyroda nieożywiona

            d. ochrona środowiska

            e. pogoda i zjawiska atmosferyczne

            6) Edukacja matematyczna

            a. czynności umysłowe

            b. figury geometryczne

            c. liczenie

            7) Zajęcia komputerowe

            a. obsługa komputera

            b. wyszukiwanie i korzystanie z informacji

            c. tworzenie tekstów i rysunków

            8) Język obcy – system, oceniania zawarty w odrębnym dokumencie

            9) Wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna

            a. sprawność fizyczna

            b. zdrowie i profilaktyka prozdrowotna

            5. Brak przygotowania lub brak pracy domowej:

            1) Uczeń dwukrotnie w semestrze może być nieprzygotowany do zajęć z danego przedmiotu.

            2) Uczeń dwukrotnie w semestrze może nie odrobić pracy domowej z danego przedmiotu.

            3) W obu przypadkach nauczyciel odnotowuje ten fakt w dokumentacji znakiem „-„

            4) Trzecie nieprzygotowanie lub brak pracy domowej skutkuje ocena 1.

            6. Sprawdziany

            1) Sprawdziany zapowiedziane są z tygodniowym wyprzedzeniem.

            2) Uczeń ma prawo do poprawy pracy tylko w przypadkach otrzymania oceny 1 lub 2.

            3) Na poprawę pracy uczeń ma 7 dni.

            4) Ocena z poprawy pracy jest oceną ostateczną i pomniejszoną o jeden, w związku z wydłużonym okresem przygotowania się do sprawdzianu.

            5) W przypadku długotrwałej nieobecności – tydzień i więcej- termin pisania sprawdzianu lub poprawy ustalany jest indywidualnie z uczniem.

            7. Szczegółowy rozkład treści kształcenia oraz oczekiwane osiągnięcia uczniów w poszczególnych latach nauki, dostępne są w programie nauczania edukacji wczesnoszkolnej dla pierwszego etapu kształcenia, wybranym na dany rok szkolny przez nauczyciela uczącego w danej klasie oraz zamieszczony w Szkolnym Zestawie programów nauczania.

            8. Program ten wraz z rozkładem znajduje się w zakładce każdego nauczyciela, uczącego w danej klasie na oficjalnej stronie internetowej szkoły.

            9. Na początku każdego roku szkolnego wychowawca danej klasy zapoznaje rodziców z sposobem oceniania w danej klasie.

            10. Każdy uczeń oceniany jest indywidualnie w zależności od swoich możliwości rozwojowych z uwzględnieniem predyspozycji psychofizycznych.

             STATUT SP205:

            § 52. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych.

            1. W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.

            2. Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych, w klasach I-III, uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.

            3. Osiągnięcia edukacyjne uczniów klas I-III na koniec półrocza oraz na koniec roku szkolnego przyjmują formę oceny opisowej śródrocznej i rocznej udokumentowanej w dzienniku lekcyjnym, karcie obserwacji a w przypadku oceny rocznej dodatkowo na świadectwie i arkuszu ocen.

            4. W przypadku nie wystawienia oceny rocznej przez nauczyciela prowadzącego zajęcia edukacyjne, wystawia ją zespół nauczycieli w składzie wszystkich nauczycieli uczących w danym oddziale oraz nauczyciel wyznaczony przez dyrektora.

            5. Oceny bieżące, śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, ustala się w stopniach według następującej skali bez znaków „+” i „ –”

            1) stopień celujący – 6,

            2) stopień bardzo dobry – 5,

            3) stopień dobry – 4,

            4) stopień dostateczny – 3,

            5) stopień dopuszczający – 2,

            6) stopień niedostateczny – 1.

            6. Przyjmuje się następujące kryteria oceniania:

            1) Stopień celujący otrzymuje uczeń, który: posiada wiedzę i umiejętności wynikające z programu nauczania danej klasy z uwzględnieniem jego rozszerzeń programowych, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia, biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych z programu nauczania danej klasy, proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje także zadania wykraczające poza program nauczania tej klasy reprezentuje szkołę na zewnątrz osiągając sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych, kwalifikując się do finałów na szczeblu wojewódzkim (regionalnym) albo krajowym lub posiada inne porównywalne osiągnięcia.

            2) Stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który: opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania w danej klasie, sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne ujęte programem nauczania; potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.

            3) Stopień dobry otrzymuje uczeń, który: nie opanował w pełni wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania, poprawnie stosuje wiadomości, wykonuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne i praktyczne.

            4) Stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który: opanował wiadomości umiejętności określone w wymaganiach edukacyjnych jako podstawowe, wykonuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim stopniu trudności.

            5) Stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który: ma braki w opanowaniu podstawowych wymagań edukacyjnych danego programu nauczania, ale nie przekreślają one możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy i umiejętności z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki, rozwiązuje lub wykonuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne, o niewielkim stopniu trudności.

            6) Stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który: nie opanował wiadomości i umiejętności określonych wymaganiami danego programu nauczania jako podstawowe, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu nie jest w stanie rozwiązać lub wykonać zadań o elementarnym stopniu trudności.

            § 53. Ocena klasyfikacyjna zachowania

            9. W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania są ocenami opisowymi.

            10. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.

            11. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:

            1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych,

            2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.

            § 61. Promowanie

            1. Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej.

            2. Na wniosek rodziców/prawnych opiekunów i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców/prawnych opiekunów rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego.

            3. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców/prawnych opiekunów ucznia.