• Wyciąg ze Statutu SP 205 w Łodzi

        •  

          Zasady oceniania osiągnięć edukacyjnych i zachowania uczniów klas I-III

           

          1) Osiągnięcia edukacyjne uczniów klas I-III na koniec półrocza oraz na koniec roku szkolnego przyjmują formę oceny opisowej śródrocznej i rocznej.

          2) Ocenianie bieżące odbywa się poprzez codzienną obserwację pracy ucznia i odnotowywanie jego postępów zgodnie z szczegółowymi ustaleniami oceniania wewnątrzszkolnego.

          3) Ocena bieżąca może być odnotowana w formie cyfry i rejestruje postępy ucznia; zapisywana jest w zeszycie przedmiotowym ucznia, dzienniku lekcyjnym, pracach samodzielnych ucznia lub zeszycie informacyjnym.

          4) Ocenianiu poddawane są: prace ucznia, odpowiedzi ustne, sprawdziany, zeszyty, testy kompetencji i prace domowe.

          5) Ocena bieżąca może być również wyrażona w formie opisowej.

          6) W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania są ocenami opisowymi.

          8) Szczegółowy system oceniania w klasach I-III stanowi załącznik nr 1 do statutu szkoły.

          Klasyfikacja

          1) Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

          2) W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.

          3) Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych, w klasach I-III, uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.

          4) Klasyfikacja roczna w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 57 ust. 2 oraz § 58 ust. 9.

          5) Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalania oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

          6) Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

          7) Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców/prawnych opiekunów rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.

          8) Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.

          9) Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami/prawnymi