• System oceniania

        • System oceniania

          Język angielski w klasach I-III

          Ocenie podlegają:

          wiedza przedmiotowa: zapamiętywanie oraz rozumienie nauczanego materiału.

          prace i zadania domowe: uczeń ma obowiązek odrabiać je systematycznie. W przypadku długotrwałej nieobecności (powyżej tygodnia) uczeń może uzupełnić wszystkie dotychczasowe wiadomości i zaległe zadania w ciągu 7 dni od powrotu do szkoły lub w innym terminie ustalonym przez nauczyciela uczącego.

          klasówki/sprawdziany wiedzy: obejmujące materiał z co najmniej trzech tematów lekcyjnych. Trwają, co najmniej, 40 minut. Istnieje możliwość jednorazowej poprawy pracy, gdy uczeń otrzymał ocenę poniżej dostatecznejPoprawa może być wówczas, co najwyżej, na ocenę bardzo dobrą. O sposobie i terminie poprawy decyduje nauczyciel. Prace klasowe/sprawdziany są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Klasówki oceniane są według następującego przedziału procentowego:

          100% (+ zadanie dodatkowe o podwyższonym stopniu trudności) ocena celująca (6)

          90-99% -ocena bardzo dobra  (5)

          75-89% -ocena dobra  (4)

          50-74% -ocena dostateczna  (3)

          30-49% -ocena dopuszczająca  (2)

          0 -29% -ocena niedostateczna   (1)

           

          kartkówki: pisemne prace obejmujące materiał do trzech tematów lekcyjnych. Nie podlegają poprawie, chyba, że nauczyciel wyrazi na to zgodę. Nie muszą być zapowiadane z wyprzedzeniem. Kartkówka trwa od 5-20 minut. Kartkówki oceniane są według następującego przedziału procentowego:

          90-99% -ocena bardzo dobra  (5)

          75-89% -ocena dobra  (4)

          50-74% -ocena dostateczna  (3)

          30-49% -ocena dopuszczająca  (2)

          0 -29% -ocena niedostateczna   (1)

           

          w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy w pracy znajdzie się zadanie dodatkowe, o podwyższonym stopniu trudności, uczeń może otrzymać ocenę wyższą-celującą).

          zeszyt: sprawdzany jest, co najmniej, raz w semestrze oraz zawsze po jego zakończeniu. Przy ustalaniu oceny za zeszyt uwzględnia się: systematykę prowadzenia (notatki) oraz jego estetykę.

          praca w grupach: przy ustalaniu oceny uwzględnia się: zaangażowanie ucznia, współpracę z innymi uczniami, podział obowiązków, dyscyplina pracy oraz sposób prezentacji.

          aktywność: wiedza ,którą uczeń może zaprezentować podczas każdej lekcji np. zgłaszając się do odpowiedzi lub przynosząc dodatkowe materiały, eksponaty itp. Aktywność w trakcie lekcji nagradzana jest plusami (za  każde 5 plusów uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą). Uczeń może utrzymać także minus (np. w przypadku, kiedy zapytany przez nauczyciela, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, gdyż nie uważał na lekcji. Za każde 5 minusów uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną). Uczeń może otrzymać także ocenę za aktywność dzięki udziałowi w konkursach/zawodach/turniejach. Aktualny stan plusów i minusów uczniów można śledzić na tablicy motywacyjnej w klasie (PLUSY-kropki żółte, MINUSY-kropki czarne).

          Prace projektowe i konkursowe: warunki na jakich są oceniane prace projektowe i konkursowe są zależne od charakteru tej pracy i ustalane na bieżąco przez nauczyciela w porozumieniu z uczniami i przez nich akceptowane.

          Nieprzygotowanie do zajęć: (symbol-„np”):

          Uczeń może zgłosić w semestrze 3 razy nieprzygotowanie do zajęć, nie ponosząc za to żadnych konsekwencji. (Przez nieprzygotowanie rozumie się: brak pracy domowej, brak opanowania wiedzy, umiejętności z poprzednich lekcji, brak zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń, materiałów, które należało przynieść na lekcję).

          Nieprzygotowanie do zajęć nie obowiązuje na zapowiedzianych sprawdzianach czy kartkówkach! Każde następne nieprzygotowanie powyżej 3 skutkuje oceną niedostateczną.

          Nieobecność na klasówkach/sprawdzianach/testach/kartkówkach:

          Uczeń, który, z przyczyn losowych, nie pisał sprawdzianu/klasówki/kartkówki/testu, i jest to usprawiedliwiona nieobecność, ma 2 tygodnie (od dnia powrotu do szkoły) na napisanie zaległego sprawdzianu. Nieusprawiedliwiona nieobecność (wagary) skutkuje oceną niedostateczną.

          Uczeń, który nie przystąpił do sprawdzianu, kartkówki, testu/klasówki z powodu nieobecności otrzymuje tymczasowy wpis w dzienniku elektronicznym: „nb” we frekwencji i „0” w ocenie.

          Prace pisemne uczniów przechowywane są do końca roku szkolnego u nauczyciela uczącego i dostępne do wglądu dla rodziców podczas konsultacji.