DOSTOSOWANIE OCENIANIA ORAZ WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH
Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW OBJĘTYCH POMOCĄ PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNĄ W KLASACH IV-VIII
SP 205 W ŁODZI
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
1) posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym,
2) posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia;
3) posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii;
4) nieposiadającego orzeczenia lub opinii wymienionych w pkt 1–3, który jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów,
-
posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego – na podstawie tej opinii.
Podstawowym celem dostosowania wymagań jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów oraz zapobieganie wtórnym zaburzeniom sfery emocjonalno-motywacyjnej. Dostosowanie polega na modyfikacji procesu edukacyjnego, umożliwiającego uczniom sprostanie wymaganiom.
Obszary dostosowania obejmują:
– warunki procesu edukacyjnego tj. zasady, metody, formy, środki dydaktyczne,
– zewnętrzną organizację nauczania (np. posadzenie ucznia słabowidzącego w pierwszej ławce),
– warunki sprawdzania poziomu wiedzy i umiejętności (metody i formy sprawdzania wiedzy oraz odrębne kryteria oceniania).
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna obejmuje uczniów:
-
szczególnie uzdolnionych,
-
Ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia)
-
Z zaburzeniami komunikacji językowej,
-
Choremu przewlekle,
-
Będącemu w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej,
-
Z niepowodzeniami szkolnymi,
-
Zaniedbanemu środowiskowo lub wychowawczo,
-
Z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z wcześniejszym kształceniem się zza granicą
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia z dysleksją rozwojową na lekcjach języka polskiego:
-
Należy kontrolować stopień zrozumienia samodzielnie przeczytanych przez ucznia poleceń, szczególnie podczas sprawdzianów ( wolne tempo czytania, słabe zrozumienie jednorazowo przeczytanego tekstu może uniemożliwić wykazania się wiedzą z danego materiału).
-
Ze względu na wolne tempo czytania lub/i pisania należy zmniejszyć ilość zadań ( poleceń) do wykonania w przewidzianym dla całej klasy lub wydłużyć czas pracy dziecka.
-
Należy ograniczyć teksty do czytania i pisania na lekcji do niezbędnych notatek, których nie ma w podręczniku; jeśli to będzie możliwe dawać dziecku gotową notatkę do wklejenia.
-
Pisemne sprawdziany ograniczyć do sprawdzenia wiadomości, zastosować testy wyboru, zdania niedokończone,teksty z lukami-pozwoli to uczniowi skoncentrować się na kontrolowanej tematyce, a nie na poprawności pisania.
-
Preferować odpowiedzi ustne. Sprawdzenie wiadomości będzie dotyczyć krótszych partii materiału a odbywać będzie się częściej. Pytania do ucznia będą bardziej precyzyjne. Naprowadzać podczas wypowiedzi ustnych poprzez pytania pomocnicze .
-
Stosować zasady oceniania rzeczywistych indywidualnych postępów w nauce, a nie stanu faktycznego.
-
Stosować różnego rodzaju wzmocnienia, tj. pochwały i zachęty.
-
Unikać omawiania błędów w obecności całej klasy.
-
Uczeń posługuje się wszystkimi poznanymi formami wypowiedzi pisemnej, przy czym o ocenie decyduje treść i zawartość merytoryczna, a nie sposób zapisu i poprawność ortograficzna.
-
Na lekcji nie jest sprawdzana technika głośnego czytania tekstów nowych.
-
Projektując prace pisemne zwrócić uwagę na graficzne rozplanowanie sprawdzianów.
-
Unikać wyrywania do odpowiedzi. Jeśli to możliwe, uprzedzić ucznia ( na przerwie lub na początku lekcji), że będzie w danym dniu pytany. W ten sposób należy umożliwić dziecku przypomnienie wiadomości, skoncentrowanie się , a także na opanowanie napięcia emocjonalnego , często blokującego wypowiedź.
-
W miarę możliwości posadzić ucznia blisko siebie, aby zwiększyć jego koncentrację uwagi, ograniczyć ilość bodźców rozpraszających. Bliskość tablicy pozwoli zmniejszyć ilość błędów popełnianych przy przepisywaniu.
-
Podczas oceny prac pisemnych postarać się nie uwzględniać poprawności ortograficznej lub oceniać ją opisowo. Pozwolić uczniom na korzystanie ze słowników ortograficznych podczas pisania prac klasowych.
-
Unikać głośnego czytania w obecności całej klasy ( ewentualnie po opracowaniu zadanego tekstu ).
-
Unikać czytania zbyt długich tekstów, pisania dyktand, uczenia się wierszyków czy piosenek na pamięć ( zwłaszcza dłuższych ) poprzez dawanie możliwości nauczenia się ich czytania.
-
Wyrabiać nawyk korzystania ze słowników.
-
Uczeń ze stwierdzoną dysleksją rozwojową ma możliwość popełnienia dwóch błędów ortograficznych więcej niż uczeń bez dysfunkcji w odniesieniu do każdej oceny (szczegóły ---------> kryteria oceny dyktand, PSO).
-
Oceniać prace ucznia – klasa VII i VIII – według kryteriów przyjętych na egzaminie ósmoklasisty.
Dysfunkcja ta nie zwalnia ucznia z obowiązku opanowania materiału przewidzianego podstawą programową.
-
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia z dysgrafią na lekcjach języka polskiego:
-
Dostosowanie wymagań dotyczy formy sprawdzania wiedzy, a nie treści.
-
Wymagania merytoryczne, co do oceny pracy pisemnej powinny być ogólne, takie same jak dla innych uczniów, natomiast sprawdzanie pracy może być niekonwencjonalne.
-
Należy zaakceptować pismo drukowane, pismo komputerowe, zwłaszcza w przypadku obszernych prac. Nie oceniać estetyki pisma. Jeśli pismo ucznia jest trudne do odczytania, można zamienić pracę pisemną na wypowiedź ustną.
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia z dysortografią na lekcjach języka polskiego:
-
Dostosowanie wymagań dotyczy głównie formy sprawdzania i oceniania wiedzy z tego zakresu.
-
Zamiast klasycznych dyktand można robić sprawdziany polegające na uzasadnianiu pisowni wyrazów, odwołując się do znajomości zasad ortograficznych, oceniać odrębnie merytoryczną stronę pracy i odrębnie poprawność pisowni.
Nauczyciel nie musi wpisywać tej drugiej oceny do dziennika.
-
W żadnym wypadku dysortografia nie uprawnia do zwolnienia ucznia z nauki ortografii i gramatyki.
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia słabosłyszącego na lekcjach języka polskiego:
-
Należy zapewnić dobre oświetlenie klasy oraz miejsce dla ucznia w pierwszej ławce najlepiej w rzędzie od okna; uczeń, będąc blisko nauczyciela, może słuchać jego wypowiedzi i jednocześnie odczytywać mowę z ust.
-
Umożliwić odwracanie się w kierunku innych kolegów odpowiadających na lekcji, co ułatwi lepsze zrozumienie ich wypowiedzi.
-
Nauczyciel powinien sprawdzać zrozumienie przez ucznia złożonych poleceń słownych, zapisywać na tablicy kluczowe słowa i nowe pojęcia, wprowadzać liczne powtórzenia.
-
Należy wydłużyć uczniowi czas na pamięciowe uczenie się wierszy.
-
Nauczyciel, mówiąc do całej klasy, powinien stać w pobliżu ucznia zwrócony twarzą w jego stronę - nie powinien chodzić po klasie czy być odwrócony twarzą do tablicy; to utrudnia uczniowi odczytywanie mowy z jego ust.
-
Należy mówić do ucznia wyraźnie, używając normalnego głosu i intonacji, unikać gwałtownych ruchów głową czy nadmiernej gestykulacji.
-
Trzeba zadbać o spokój i ciszę w klasie, eliminować zbędny hałas m.in. zamykać okna przy ruchliwej ulicy, unikać szeleszczenia kartkami papieru, szurania krzesłami; takie zakłócenia stanowią również problem dla uczniów z aparatami słuchowymi.
-
Nauczyciel powinien ocenić, czy polecenia kierowane do całej klasy są właściwie rozumiane przez ucznia niedosłyszącego (w przypadku trudności zapewnić mu dodatkowe wyjaśnienia, sformułować inaczej polecenie)
-
Uczeń niedosłyszący powinien siedzieć w ławce ze zdolnym uczniem, zrównoważonym emocjonalnie, który chętnie dodatkowo będzie pomagał mu np. szybciej otworzy książkę, wskaże ćwiczenie, pozwoli przepisać notatkę z zeszytu itp.
-
W czasie lekcji wskazane jest używanie jak najczęściej pomocy wizualnych i tablicy, m.in. zapisanie nowego tematu.
-
Można przygotować uczniowi z niedosłuchem plan pracy na piśmie opisujący zagadnienia poruszane w wykładzie lub poprosić innych uczniów w klasie, aby robili notatki z kopią i udostępniali je koledze.
-
Konieczne jest aktywizowanie ucznia do rozmowy poprzez zadawanie prostych pytań, podtrzymywanie jego odpowiedzi przez dopowiadanie pojedynczych słów, umowne gesty, mimiką twarzy.
-
Nauczyciel podczas lekcji powinien często zwracać się do ucznia niesłyszącego, zadawać pytania – ale nie dlatego, aby oceniać jego wypowiedzi, ale by zmobilizować go do lepszej koncentracji uwagi i ułatwić mu lepsze zrozumienie tematu.
-
Podczas wypowiedzi ustnych nauczyciel powinien naprowadzać ucznia poprzez zadawanie pytań pomocniczych.
-
Z uwagi na wolne tempo czytania, dziecko potrzebuje więcej czasu na przeczytanie całej książki; dla ułatwienia zrozumienia treści nauczyciel może podać pytania pomocnicze, na które uczeń powinien przygotować odpowiedzi – czytając wcześniej lekturę.
-
Jeżeli pisanie ze słuchu sprawia dziecku niedosłyszącemu duże trudności, można je zastąpić inną formą ćwiczeń w pisaniu, np. przepisywaniem zdań z uzupełnieniem „luk” odpowiednimi wyrazami, utrwalaniem znanych zasad pisowni i zwrotów gramatycznych –dobieranie odpowiednich wyrazów, uwzględniając ich rodzaj, osobę, liczbę oraz sprawdzaniem notatek ucznia i uzupełnianie ich.
-
Przy ocenie prac pisemnych ucznia nie należy uwzględniać błędów wynikających
z niedosłuchu, one nie powinny obniżyć ogólnej oceny pracy; błędy mogą stanowić dla nauczyciela podstawę, do podjęcia z dzieckiem dalszej pracy samokształceniowej i korekcyjnej; błędy w pisowni należy oceniać opisowo, udzielając dziecku wskazówek do sposobu ich poprawienia.
-
Indywidualizacja oceniania- przy ocenie osiągnięć ucznia z wadą słuchu należy szczególnie doceniać własną aktywność i wkład pracy ucznia, a także jego stosunek do obowiązków szkolnych (systematyczność, obowiązkowość, dokładność). Należy unikać obniżania oceny za przekręcanie nowych słów lub za problemy z wypowiadaniem słów dłuższych. Ocenianie toku myślenia i umiejętności wyciągania wniosków, a nie błędów ortograficznych w wypracowaniach.
-
Nauczyciel powinien stosować różnego rodzaju wzmocnienia, tj. pochwały i zachęty oraz unikać omawiania błędów w obecności całej klasy.
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia zdolnego na lekcjach języka polskiego:
-
Należy przydzielać uczniowi zdolnemu trudniejsze, bardziej złożone zadania.
-
Nauczyciel może zadawać dodatkowe zadania podczas prac klasowych, różnicować stopień trudności prac domowych.
-
Należy zachęcać do podejmowania prac dodatkowych oraz do czytania polecanych przez nauczycieli czasopism, książek.
-
Uczeń może przygotowywać referaty po przeczytaniu odpowiedniej literatury; należy stwarzać możliwości ich prezentacji.
-
Należy przygotować ucznia do udziału w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.
-
Można przydzielić uczniowi zdolnemu specjalne role, np. asystenta, lidera itp.
-
Nauczyciel powinien zwiększyć wymagania, co do ścisłości i precyzji wypowiedzi ucznia.
-
Nauczyciel powinien współpracować z innymi nauczycielami uczącymi ucznia, pedagogiem i rodzicami dziecka, w celu zapewnienia uczniowi zdolnemu harmonijnego rozwoju.
-
Należy promować ucznia i jego osiągnięcia na terenie szkoły i poza nią.
-
W pracy z uczniem zdolnym należy stosować zasady: indywidualizacji, stopniowania trudności, systematyczności, udzielania pomocy koleżeńskiej, powierzanie odpowiedzialnych ról.
-
Główne metody wskazane w pracy z uczniem zdolnym to: metody aktywizujące, problemowe, zespołowe z uwzględnieniem indywidualnych zdolności (asystent, lider), wskazane są zadania o zwiększonym stopniu trudności (karty pracy), teksty źródłowe -analiza, uczestnictwo w konkursach, olimpiadach przedmiotowych, przynależność do kół zainteresowań.
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia słabowidzącego na lekcjach języka polskiego:
-
Korzystnym miejscem dla ucznia z zaburzeniem percepcji wzrokowej jest miejsce przy tablicy, najlepiej w środkowym rzędzie. Uczeń zawsze powinien mieć możliwość podejścia do tablicy, gdy nie rozpoznaje pisma ze swojego miejsca.
-
Podczas odpisywania uczeń powinien móc korzystać z pomocy kolegi, koleżanki z ławki. Należy takiemu uczniowi wydłużyć czas na przepisywanie z tablicy.
-
W miejscu nauki ucznia należy zadbać o dobre oświetlenie. W przypadku gdy oświetlenie sufitowe nie wystarcza, należy zastosować dodatkowe oświetlenie np. lampkę.
-
Rysunki na tablicy należy wykonywać na czystej powierzchni z użyciem białej lub żółtej kredy. Kolorowej kredy należy unikać.
-
To co napisane na tablicy nauczyciel powinien opatrzyć werbalnym komentarzem, tak aby nieczytelne informacje uczniowie mogli również usłyszeć. Należy unikać niewerbalnych wskazówek, jak np.: skinięcie głową.
-
Nauczyciel powinien słownie objaśniać wszystko to, co robi, by uczeń w pełni mógł uczestniczyć w lekcji. Niewidomemu uczniowi należy udzielać dodatkowych wskazówek co do przedmiotów, zjawisk, które uczniowie widzący uzyskują za pomocą obserwacji.
-
Ucznia wyposażonego w pomoce optyczne należy zachęcać do korzystania z nich również na zajęciach lekcyjnych.
-
Należy powiększyć czcionkę na kartach pracy i tekstach czytanych. Ciemne pisaki i kontrastowe linie ułatwiają pisanie uczniowi z dysfunkcją wzroku.
-
Nie należy zwalniać uczniów z dysfunkcją wzroku z obowiązku prowadzenia zeszytu. Zeszyty natomiast mogą mieć różne formy w zależności od indywidualnych potrzeb ucznia. Może na przykład korzystać z zeszytów z pogrubioną liniaturą. Indywidualnie trzeba dobrać odpowiedni przyrząd do pisania. Może nim być cienkopis, flamaster z pogrubioną końcówką. Do czytania, jeśli nie ma w klasie stolików z ruchomymi blatami, bardzo przydatna jest podstawka do książek oraz tzw. „ okienko” do czytania, czyli prostokąt ciemnego kartonu z wyciętym otworem, który pozwala widzieć tylko jedną linijkę tekstu. Pomocny może być również podkładany pod czytaną stronę ciemny papier zmniejszający jego jasność lub arkusz folii, np. żółtej, umieszczany na tekście w celu uzyskania lepszego kontrastu. Jeżeli uczeń musi przerwać czytanie lub czytając robi notatki, może zaznaczyć miejsce w tekście, wykorzystując np. spinacz.
-
Obszerne teksty powinny zostać dzień wcześniej udostępnione uczniowi słabowidzącemu, w celu wcześniejszego zapoznania się z nim.
-
Należy wprowadzać przerwy w pracy ucznia: częstsze wysilanie wzroku jest nieszkodliwe a nawet go trenuje, jednak wykonywanie tych samych czynności dłuższy czas męczy wzrok. Powinno się wtedy wprowadzić fazy relaksu.
-
Nauczyciel powinien stosować na lekcji zmienne rodzaje zajęć, ćwiczenia angażujące receptory wzrokowe nie powinny trwać dłużej niż 15 – 20 minut.
-
Należy tolerować przestawianie i opuszczanie liter, mylenie liter i wyrazów o podobieństwie graficznym, unikać komentowania błędów przy całej klasie.
-
Uczniowie słabowidzący powinni mieć wystarczająco dużo czasu, aby dostrzec szczegóły, ze względu na utrudnione postrzeganie. Formy pracy na lekcji i zajęciach powinny być elastyczne.
-
Podczas egzaminów i sprawdzianów należy uwzględnić wydłużenie czasu pracy. Ten dodatkowy czas nie zawsze musi być wykorzystany, ale jest ważny, uczeń powinien wiedzieć, że go ma.
-
Uczeń słabowidzący czy niewidomy powinien zostać wyposażony w odpowiednie podręczniki, które umożliwią mu samodzielne zdobywanie wiedzy. Podręczniki wydane w wersji brajlowskiej lub drukiem powiększonym są dostępne na stronie internetowej www.ore.edu.pl. Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje zadania zlecone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dotyczące adaptacji podręczników szkolnych i książek pomocniczych przeznaczonych dla uczniów niewidomych (w systemie Braille’a) i słabowidzących (w druku powiększonym). Nie ma mowy o pełnej integracji, gdy dziecko z dysfunkcją wzroku na lekcji czyta inny tekst lub wykonuje inne ćwiczenie niż pozostali uczniowie. Czasem wystarczy zmienić nieco polecenie, aby to samo ćwiczenie mogli wykonywać uczniowie widzący i niewidomi.
-
Nie należy oceniać zeszytów ucznia od strony graficznej.
-
Należy oceniać prace pisemne pod kątem umiejętności i wyciągania wniosków oraz przygotowanie ucznia do zajęć i jego zaangażowanie.
-
Należy umożliwić uczniowi korzystanie z „książki mówionej” np. lektury.
-
Na lekcji można pozwolić uczniowi korzystać z komputera (programy mogące powiększyć określone fragmenty tekstu do kilkudziesięciu razy, zamienić kolor obrazu i tła itp.)
-
Uczniom, którzy biegle piszą na komputerze należy pozwolić sporządzać prace pisemne przy jego pomocy.
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami koncentracji i uwagi na lekcjach języka polskiego:
-
Należy posadzić ucznia z dala od okna, ze spokojnym uczniem.
-
Nie zniechęcać i nie dyskwalifikować dziecka za pierwszą złą odpowiedź.
-
Nie odpytywać w stanie silnego pobudzenia.
-
Wyznaczać uczniowi konkretny cel i działanie.
-
Dzielić zadania na mniejsze możliwe do zrealizowania etapy,.
-
Pomagać uczniowi w skupieniu się na wykonywaniu jednej czynności.
-
Wydawać jasno sprecyzowane polecenia (na raz tylko jedno polecenie).
-
Skracać zadania poprzez dzielenie ich na mniejsze polecenia cząstkowe.
-
Sprawdzać stopień zrozumienia wprowadzonego materiału.
-
Dzielić dłuższe sprawdziany na części.
-
Wydłużać czas odpowiedzi.
-
Przypominać o terminach sprawdzianów i konieczności odrobienia pracy domowej.
-
Utrzymywać stały kontakt z rodzicami.
-
Wzmacniać wszystkie przejawy pożądanego zachowania oraz motywację do nauki.
-
Poświęcać dziecku więcej czasu niż innym uczniom.
-
Przypominać o istniejących regułach, wyciągać konsekwencje po kilku przypomnieniach.
-
Skupiać uwagę dziecka na tym, co najważniejsze ( np. wyróżniać to kolorem )
-
Zadawać prace domowe sformułowane w sposób jasny i przejrzysty.
-
Zadawać do domu tyle, ile dziecko jest w stanie wykonać samodzielnie.
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia z chorobą przewlekłą na lekcjach języka polskiego:
-
W przypadku zwiększonej absencji umożliwienie pisania sprawdzianów i prac pisemnych w dodatkowych terminach.
-
Wykorzystanie okresów lepszego stanu zdrowia do pozyskania ocen z odpowiedzi ustnych.
-
Traktowanie chorego dziecka jako pełnoprawnego członka klasy.
-
Uwrażliwianie dzieci zdrowych na potrzeby i przeżycia dziecka chorego.
-
Zapewnienie spokojnej atmosfery pracy z uwzględnieniem problemów wynikających z choroby.
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia z Zespołem Aspergera na lekcjach języka polskiego:
1. Należy dostosować do indywidualnych potrzeb ucznia miejsca nauki i procesu nauczania.
2. Trzeba eliminować bodźce rozpraszające (wzrokowe, słuchowe); dostosowanie metod i form pracy do indywidualnych potrzeb ucznia;
3. Nauczyciel powinien pomóc w nabywaniu umiejętności w zakresie „funkcji wykonawczych”, takich jak umiejętności organizacyjne i umiejętności uczenia się;
4. Nauczyciel powinien popierać informacje słowne tekstem pisanym albo obrazem, ilustracją, filmem;
5. Należy przedstawiać nowe pojęci lub materiał abstrakcyjny w sposób możliwie najbardziej konkretny.
6. Nauczyciel powinien zwracać się do dziecka bezpośrednio po imieniu, powtarzać polecenia, sprawdzać stopień zrozumienia polecenia, czekać aż rozpocznie pracę; używać krótkich zdań i podawać jasne instrukcje.
7. Należy zachęcać ucznia, by w razie potrzeby prosił o powtórzenie, uproszczenie czy zapisanie polecenia.
8. Należy uwzględniać deficyty w zakresie rozumienia niedosłownych wypowiedzi, ironii, metafor, słów i wyrażeń wieloznacznych, a także pojęć abstrakcyjnych, wyjaśniać ich za pomocą obrazów albo przeciwieństw np. przyjaźń - wrogość; używanie prostego i jednoznacznego języka, unikać ironii, dowcipów, przenośni itp.
9. W związku z trudnościami w prawidłowym odczytaniu przez ucznia sygnałów pozawerbalnych, każdy wyraz twarzy i gest powinien być poparty informacją słowną.
10. Należy w sposób kreatywny wykorzystać zainteresowania ucznia, wspomagać rozwój umiejętności komunikacyjnych (słownictwo, rozumienie); dbać o pozytywną więź z dzieckiem.
11. Nauczyciel powinien pracować w oparciu o tzw. pozytywne wzmocnienia – pochwały, nagradzanie.
12. Należy wdrażać i oczekiwać od ucznia przestrzegania zasad panujących w szkole; pomagać mu w sytuacjach przeżywanego stresu poprzez przewidywanie, zapobieganie, rozumienie przyczyn i rozwiązywanie stresujących sytuacji.
13. Nauczyciel powinien dzielić zadania na wieloetapowe, krótsze części; wyznaczać mniejsze ilości zadań do wykonania, zadawać krótsze prace domowe w sytuacji, gdy rodzice zgłaszają, że nauka w domu trwa bardzo długo.
Sposoby dostosowania wymagań edukacyjnych dla ucznia w sytuacji kryzysowej/traumatycznej na lekcjach języka polskiego:
1. Stworzenie przyjaznej spokojnej atmosfery.
2. Uwzględnienie problemów ucznia w odniesieniu do zachowania się na lekcji.
3. Ewentualne zapewnienie dodatkowych terminów prac pisemnych i odpowiedzi.
4. Unikanie krępujących, osobistych pytań wynikających z tematu lekcji.
|
|
|