Przedmiotowy System Oceniania
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z języka polskiego dla klas IV-VIII
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO dla klas IV-VIII
1. Na lekcjach języka polskiego ocenie podlegają:
• Wypowiedzi ustne, podczas których sprawdzana jest wiedza przedmiotowa z ostatnich lekcji (zapamiętywanie i rozumienie nauczanego materiału).
• Aktywność, czyli udzielanie odpowiedzi w trakcie lekcji, a także wykonywanie zadań dodatkowych. Nagradzana jest plusami, 5 plusów skutkuje oceną bardzo dobrą, 5 minusów niedostateczną. Uczeń otrzymuje minus w przypadku, kiedy nie notuje, nie wykonuje ćwiczeń, zapytany przez nauczyciela, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, ponieważ nie uważał na lekcji.
• Praca w grupach – przy ustalaniu oceny bierze się pod uwagę zaangażowanie uczniów, współpracę i podział obowiązków w grupie oraz sposób zaprezentowania pracy.
• Prace stylistyczne – są to prace klasowe w formie dłuższej wypowiedzi pisemnej są przeprowadzane zwykle 2 razy w semestrze, z możliwością poprawy dla uczniów, którzy otrzymali ocenę niższą niż 4. O sposobie i terminie poprawy decyduje nauczyciel. Prace te są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Przy ustalaniu oceny uwzględnia się następujące kryteria:
- stopień realizacji tematu
- kompozycję zgodną z wymaganą formą wypowiedzi pisemnej
- poprawność stylistyczną, językową, ortograficzną i interpunkcyjną
- estetykę pracy.
Uwaga: w klasie VII i VIII obowiązują kryteria oceny prac stylistycznych takie jak na egzaminie ósmoklasisty.
• Klasówki - sprawdziany wiedzy obejmujące więcej niż trzy tematy. Istnieje możliwość poprawy dla uczniów, którzy otrzymali ocenę niższą niż 4. O sposobie i terminie poprawy decyduje nauczyciel. Prace te są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Ocenia się je według przedziału procentowego:
0 -29% - ocena niedostateczna
30-49% - ocena dopuszczająca
50-74% - ocena dostateczna
75-89% - ocena dobra
90-99% - ocena bardzo dobra
100% - ocena celująca
• Kartkówki – pisemne sprawdziany z co najwyżej ostatnich trzech tematów. Można je poprawić, pod warunkiem, że nauczyciel wyrazi na to zgodę. Skala ocen zależeć będzie od stopnia trudności sprawdzanego materiału i każdorazowo poinformuje o niej nauczyciel.
• Dyktanda - formy sprawdzenia umiejętności zastosowania poznanych reguł ortograficznych i interpunkcyjnych. Każde dyktando poprzedzone jest przypomnieniem określonych zasad. Nie ma możliwości poprawy. Kryteria oceny dyktand:
0 błędów - ocena celująca
1-2 błędy – ocena bardzo dobra
3-4 błędy – ocena dobra
5-7 błędów – ocena dostateczna
8 - 10 błędów – ocena dopuszczająca
11 błędów i więcej – ocena niedostateczna
3 błędy interpunkcyjne są traktowane jako 1 ortograficzny.
• Testy sprawdzające czytanie ze zrozumieniem – oparte na krótkim tekście, po przeczytaniu którego uczeń musi odpowiedzieć na pytania zamknięte i otwarte dotyczące przeczytanej treści. Brak możliwości ich poprawy.
• Głośne czytanie - przy ustaleniu oceny uwzględnia się płynność, właściwe tempo i wyrazistość czytania, nie ma możliwości poprawy.
• Recytacja i opowiadanie – bez możliwości poprawy oceny.
Przy ustalaniu oceny recytacji uwzględnia się następujące kryteria:
- stopień opanowania pamięciowego tekstu
- płynność
- wyrazistość
- interpretacja głosowa tekstu
Przy ustalaniu oceny opowiadania:
- płynność
- spójność i logiczne uporządkowanie wypowiedzi
- przestrzeganie poprawności językowej
• Zeszyt przedmiotowy – przy ustalaniu oceny uwzględnia się estetykę oraz systematyczność w robieniu notatek (uczeń nieobecny na lekcji jest zobowiązany do uzupełnienia brakujących notatek).
• Projekty – przy ustaleniu oceny uwzględnia się:
- wkład pracy ucznia
- oryginalne i twórcze podejście do tematu
- sposób i estetykę wykonania
- sposób zaprezentowania efektów pracy.
• Sukcesy w konkursach przedmiotowych – skutkują cząstkową oceną celującą lub bardzo dobrą, mogą też mieć wpływ na ocenę na koniec roku lub semestru (zależnie od rangi konkursu).
3. Nieprzygotowanie do lekcji – uczeń ma prawo zgłosić 5 razy w semestrze, dotyczy ono nieprzygotowania do odpowiedzi ustnej z ostatniej lekcji, braku zeszytu, ćwiczeń, podręcznika lub innych potrzebnych materiałów. Nieprzygotowanie nie obowiązuje na zapowiedzianych sprawdzianach i kartkówkach.
4. „Bz” (brak zadania) – ten skrót w dzienniku lekcyjnym oznacza brak wykonania jakiegoś zadania z powodu nieobecności ucznia w szkole.
5. Nieobecność na klasówkach i kartkówkach - uczeń, który jest nieobecny (i jest to nieobecność usprawiedliwiona) ma 2 tygodnie od dnia powrotu do szkoły na napisanie zaległej klasów lub sprawdzianu. Termin ustala z nauczycielem - niedotrzymanie terminu skutkuje oceną niedostateczną. Nieusprawiedliwiona nieobecność podczas sprawdzianu również skutkuje oceną niedostateczną.
6. Plagiat (kopiowanie całości lub fragmentu cudzej pracy i podanie jej jako własnej) - za popełnienie plagiatu uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną za dane zadanie oraz 5 punktów ujemnych z zachowania.
7. Dostosowania: dla uczniów z opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej przewidujemy następujące dostosowania:
- wydłużony czas pracy
- pomoc w rozumieniu treści poleceń
- nieocenianie ortografii (kl. IV-VI) lub specjalna punktacja za ortografię na testach (kl. VII-VIII)
- w przypadku dysgrafii: nieocenianie estetyki pracy, możliwość pisania drukowanymi literami lub na komputerze, odczytywanie przez ucznia nieczytelnych dla nauczyciela fragmentów pracy