Misja na Marsa 2022
02.06.2022 14:206 maja 2022 roku najlepsi programiści z CMI jako jedyni z Polski uczestniczyli w europejskim projekcie Misja na Marsa 2022.
Link do mapy świata uczestników: https://r2t2-collaboration.com/carte/
W tym roku mieliśmy aż trzy zespoły. Każdy zespół współpracował z zespołem z Francji, Szwajcarii i Belgii. Dzieci porozumiewały się na kanale YouTube w języku angielskim. Była to symulacja następującego zdarzenia:
Jest rok 2032. Meteoryt uszkodził elektrownię na Marsie. Musimy ocenić uszkodzenia i ponownie uruchomić główny generator. Mamy 16 robotów na Marsie, przy wejściach na stację. Każdy robot może być sterowany przez zespół inżynierów i specjalistów z Ziemi. Między Marsem a Ziemią występuje opóźnienie w transmisji, dlatego eksperci na Ziemi będą musieli zaprogramować roboty, aby rozwiązać misję.
Zadania polegały na zaprogramowaniu robota Thymio, tak aby z pozycji wyjściowej pokonując przeszkody doszedł do wnętrza uszkodzonej elektrowni na Marsie. 16 robotów podzielonych zostało na cztery sektory. W sektorach zespoły musiały ze sobą współpracować, sprowadzać, czy inne grupy potrafią rozwiązać zadanie. Dzieci spisały się świetnie, jedna z grup w ramach dostępnego czasu zaprogramowała dwa roboty - moderator udostępnił dodatkowego z innego sektora. Widać efekty pracy – to są programiści z trzyletnim stażem w CMI.
Podsumowanie CMI 2022 w SP205
02.06.2022 14:20W roku szkolnym 2021/2022 odbywały się bezpłatne zajęcia Centrum Mistrzostwa Informatycznego pod patronatem Politechniki Łódzkiej:
- dla uczniów klas 4 – tworzenie programów w Scratchu – nauczyciel prowadzący mgr Paulina Alagierska
- dla uczniów klas 5-6 – tworzenie zaawansowanych programów w Scratchu – nauczyciel prowadzący mgr Magdalena Przybył
- dla uczniów klas 7-8 – poznanie języka programowania Python (obecnie najbardziej rozwijany język programowania, język przyszłości) oraz rozwiazywanie w nim problemów algorytmicznych – nauczyciel prowadzący mgr inż. Maria Rzadkowolska
Na każdym poziomie odbyło się 27 dwugodzinnych zajęć. Uczestnicy mieli możliwość rozwiazywania problemów algorytmicznych w aplikacji Mu, w Pixblocksie, na stronach internetowych. Zakładali konta i korzystali z nich na stronie repl.it, wykorzystywali stronę trinket.io. Mieli możliwość sprawdzenia swoich możliwości w konkursach ogólnopolskich organizowanych przez Politechnikę Łódzką i Uniwersytet im. A. Mickiewicza. Brali udział w ogólnoświatowym projekcie Misji na Marsa 2022 w języku angielskim (więcej w osobnej wiadomości) oraz AstroPi.
Astro Pi - Misja zero
11.01.2022 19:38Fundacja Raspberry Pi wraz z Europejską Agencją Kosmiczną
(ESA) przygotowała projekt związany z komputerem Astro Pi. Jest to komputer, który został zaprojektowany dla potrzeb pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś na kole tworzyliśmy w Pythonie program pomiaru wilgotności powietrza, który został przesłany na stację kosmiczną i na niej uruchomiony. Uczestnicy projektu zostaną nagrodzeni certyfikatam Mission Zero.kartki świąteczne
02.01.2022 19:37W okresie przedświatecznym tworzyliśmy animowane kartki multimedilane. Tła wykorzystaliśmy ze strony pixabay.com.