• Stypendium szkolne, zasiłek szkolny

Stypendia i zasiłki szkolne - informacje UM

Świadczenie dla uczących się dzieci i młodzieży stanowią formę pomocy materialnej dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Udzielanie tych świadczeń ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, poprawę dostępności kształcenia na wyższych poziomach edukacji dla dzieci i młodzieży z uboższych środowisk. Podstawową przesłanką otrzymania przez ucznia stypendium szkolnego jest trudna sytuacja materialna, wynikająca z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania. Stypendium szkolne może być przyznane w formie:

· całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych

· pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć do 15 września danego roku szkolnego.

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, np. klęska żywiołowa, pożar, włamanie lub inne okoliczności powodujące przejściową trudną sytuację ucznia. Wniosek o zasiłek szkolny można złożyć w terminie do dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego jego przyznanie. Wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium powinny zostać złożone wyłącznie kopie dokumentów. Zadanie polegające na prowadzeniu postępowań w sprawach przyznawania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów realizuje Wydział Edukacji.

Uprawnieni do ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego składają wnioski, bezpośrednio w siedzibie Wydziału Edukacji w Departamencie Pracy, Edukacji i Kultury ul. Krzemieniecka 2b p.102 I piętro.