• Przedmiotowy System Oceniania z języka polskiego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO dla klas IV-VIII

1. Na lekcjach języka polskiego ocenie podlegają:

• Wypowiedzi ustne, podczas których sprawdzana jest wiedza przedmiotowa z ostatnich lekcji  (zapamiętywanie i rozumienie nauczanego materiału).

• Aktywność, czyli udzielanie odpowiedzi w trakcie lekcji, a także wykonywanie zadań dodatkowych. Nagradzana jest plusami, 5 plusów skutkuje oceną bardzo dobrą, 5 minusów niedostateczną. Uczeń otrzymuje minus w przypadku, kiedy nie notuje, nie wykonuje ćwiczeń, zapytany przez nauczyciela, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, ponieważ nie uważał na lekcji.

• Praca w grupach – przy ustalaniu oceny bierze się pod uwagę zaangażowanie uczniów, współpracę i podział obowiązków w grupie oraz sposób zaprezentowania pracy.

• Zadania domowe – za wykonane zadań uczeń otrzymuje plus, a za ich brak minus. 5 plusów skutkuje wpisem do dziennika oceny bardzo dobrej, natomiast 5 minusów - niedostatecznej.

• Prace stylistyczne – są to prace klasowe w formie dłuższej wypowiedzi pisemnej są przeprowadzane zwykle 2 razy w semestrze, z możliwością poprawy dla uczniów, którzy otrzymali ocenę niższą niż 4. O sposobie i terminie poprawy decyduje nauczyciel. Prace te są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Przy ustalaniu oceny uwzględnia się następujące kryteria:

- stopień realizacji tematu

- kompozycję zgodną z wymaganą formą wypowiedzi pisemnej

- poprawność stylistyczną, językową, ortograficzną i interpunkcyjną

- estetykę pracy.

Uwaga: w klasie VII i VIII obowiązują kryteria oceny prac stylistycznych takie jak na egzaminie ósmoklasisty.

• Klasówki - sprawdziany wiedzy obejmujące więcej niż trzy tematy. Istnieje możliwość poprawy dla uczniów, którzy otrzymali ocenę niższą niż 4. O sposobie i terminie poprawy decyduje nauczyciel. Prace te są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Ocenia się je według przedziału procentowego:

0 -29% - ocena niedostateczna

30-49% - ocena dopuszczająca

50-74% - ocena dostateczna

75-89% - ocena dobra

90-99% - ocena bardzo dobra

100% - ocena celująca

• Kartkówki – pisemne sprawdziany z co najwyżej ostatnich trzech tematów. Można je poprawić, pod warunkiem, że nauczyciel wyrazi na to zgodę. Skala ocen zależeć będzie od stopnia trudności sprawdzanego materiału i każdorazowo poinformuje o niej nauczyciel.

• Dyktanda -   formy sprawdzenia umiejętności zastosowania poznanych reguł ortograficznych i interpunkcyjnych. Każde dyktando poprzedzone jest przypomnieniem określonych zasad. Nie ma możliwości poprawy. Kryteria oceny dyktand:

0 błędów ocena celująca

1-2 błędy – ocena bardzo dobra

3-4 błędy – ocena dobra

5-7 błędów – ocena dostateczna

8 - 10 błędów – ocena dopuszczająca

11 błędów i więcej – ocena niedostateczna

3 błędy interpunkcyjne są traktowane jako 1 ortograficzny.

• Testy sprawdzające czytanie ze zrozumieniem – oparte na krótkim tekście, po przeczytaniu którego uczeń musi odpowiedzieć na pytania zamknięte i otwarte dotyczące przeczytanej treści. Brak możliwości ich poprawy.

• Głośne czytanie - przy ustaleniu oceny uwzględnia się płynność, właściwe tempo i wyrazistość czytania, nie ma możliwości poprawy.

• Recytacja i opowiadanie – bez możliwości poprawy oceny.

Przy ustalaniu oceny recytacji uwzględnia się następujące kryteria:

- stopień opanowania pamięciowego tekstu

- płynność

- wyrazistość

- interpretacja głosowa tekstu

Przy ustalaniu oceny opowiadania:

- płynność

- spójność i logiczne uporządkowanie wypowiedzi

- przestrzeganie poprawności językowej

• Zeszyt przedmiotowy – przy ustalaniu oceny uwzględnia się estetykę oraz systematyczność w robieniu notatek (uczeń nieobecny na lekcji jest zobowiązany do uzupełnienia brakujących notatek).

• Projekty – przy ustaleniu oceny uwzględnia się:

- wkład pracy ucznia

- oryginalne i twórcze podejście do tematu

- sposób i estetykę wykonania

- sposób zaprezentowania efektów pracy.

• Sukcesy w konkursach przedmiotowych – skutkują cząstkową oceną celującą lub bardzo dobrą, mogą też mieć wpływ na ocenę na koniec roku lub semestru (zależnie od rangi konkursu).

3. Nieprzygotowanie do lekcji – uczeń ma prawo zgłosić 3 razy w semestrze, dotyczy ono nieprzygotowania do odpowiedzi ustnej z ostatniej lekcji, braku zeszytu, ćwiczeń, podręcznika lub innych potrzebnych materiałów. Nieprzygotowanie nie obowiązuje na zapowiedzianych sprawdzianach i kartkówkach.

4. „Bz” (brak zadania) – ten skrót w dzienniku lekcyjnym oznacza brak wykonania jakiegoś zadania z powodu nieobecności ucznia w szkole.

5. Nieobecność na klasówkach i kartkówkach - uczeń, który jest nieobecny (i jest to nieobecność usprawiedliwiona) ma 2 tygodnie od dnia powrotu do szkoły na napisanie zaległej klasów lub sprawdzianu. Termin ustala z nauczycielem - niedotrzymanie terminu skutkuje oceną niedostateczną. Nieusprawiedliwiona nieobecność podczas sprawdzianu również skutkuje oceną niedostateczną.

6. Plagiat (kopiowanie całości lub fragmentu cudzej pracy i podanie jej jako własnej) - za popełnienie plagiatu uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną za dane zadanie oraz 5 punktów ujemnych z zachowania.

7. Dostosowania: dla uczniów z opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej przewidujemy następujące dostosowania:

- wydłużony czas pracy

- pomoc w rozumieniu treści poleceń

- nieocenianie ortografii (kl. IV-VI) lub specjalna punktacja za ortografię na testach (kl. VII-VIII)

- w przypadku dysgrafii: nieocenianie estetyki pracy, możliwość pisania drukowanymi literami lub na komputerze, odczytywanie przez ucznia nieczytelnych dla nauczyciela fragmentów pracy