Podstawa programowa
Krzysztof Warchoł - Program nauczania Wychowania Fizycznego dla ośmioletnej szkoły podstawowej.
Etap edukacyjny: klasy IV–VIII
Cele kształcenia i wychowania fizycznego w klasach IV–VIII – zapisane w formie wymagań ogólnych – obejmują:
• „...kształtowanie umiejętności rozpoznawania i oceny własnego rozwoju fizycznego oraz sprawności fizycznej,
• zachęcanie do uczestnictwa w rekreacyjnych i sportowych formach aktywności fizycznej,
• poznawanie i stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej,
• kształtowanie umiejętności rozumienia związku aktywności fizycznej ze zdrowiem oraz praktykowania zachowań prozdrowotnych,
• kształtowanie umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających całożyciowej aktywności fizycznej...” [Podstawa programowa 2017].
Treści kształcenia ujęte w formie wymagań szczegółowych odnoszą się do czterech bloków tematycznych aktywności ucznia związanej z procesem wychowania fizycznego.
Pierwszy blok to rozwój fizyczny i sprawność fizyczna – są tu treści związane z diagnozowaniem i interpretowaniem rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej. Pomiar i kontrola sprawności fizycznej nie powinien być kryterium oceny z wychowania fizycznego, ma on służyć tylko informacji dla ucznia, nauczyciela czy rodzica, w jaki sposób planować dalsze działania w celu poprawy sprawności fizycznej, która jest jednym z pozytywnych mierników zdrowia fizycznego. Należy tu zdecydowanie rozróżniać pojęcia diagnozowanie i ocenianie, które nie są tożsame.
Drugi blok aktywność fizyczna – obejmuje treści indywidualnych i zespołowych form aktywności fizycznej o charakterze rekreacyjno-sportowym, uwzględniono tu zasadę stopniowania trudności i dostosowania aktywności fizycznej do psychofizycznego rozwoju ucznia. W tym bloku proponuje się też nowoczesne formy ruchu, także te z innych krajów europejskich. Cennym uzupełnieniem treści tego bloku jest wskazanie na możliwość stosowania współczesnych technologii informacyjnych, a przede wszystkim aplikacji internetowych do monitorowania i planowania aktywności fizycznej.
Trzeci blok tematyczny to bezpieczeństwo w aktywności fizycznej, w którym występują treści związane z organizacją bezpiecznego miejsca aktywności fizycznej, właściwego doboru i wykorzystania sprzętu i urządzeń sportowych oraz dbania na zajęciach wychowania fizycznego o bezpieczeństwo własne, przez wspólne formy działania, do świadomej odpowiedzialności za zdrowie innych.
Treści kształcenia w bloku czwartym dotyczą edukacji zdrowotnej. Wymagania szczegółowe w tym bloku obejmują zagadnienia zdrowia i jego diagnozowania w szerokim aspekcie przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. Umiejętność łączenia treści tego bloku z wdrażaniem kompetencji społecznych może pozytywnie oddziaływać na rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi, wzmacniać poczucie własnej wartości czy wiary w swoje możliwości. Realizacja treści bloku edukacji zdrowotnej na pewno wzmacnia też znaczenie aktywnego i zdrowego stylu życia, aby jak najdłużej cieszyć się pełnym zdrowiem i sprawnością. Blok pod nazwą kompetencje społeczne obejmuje klasy IV–VIII. Znajdują się w nim treści związane z rozwijaniem w procesie pedagogicznym zdolności kształtowania własnego rozwoju oraz autonomicznego, odpowiedzialnego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, z uwzględnieniem zasad etycznych własnego postępowania czy zachowania.
Efekty nauczania i wychowania, które uczeń powinien osiągnąć z wychowania fizycznego – zapisane w formie wymagań szczegółowych – zostały podzielone na trzy poziomy: I– klasa IV, II – klasa V–VI i III – klasa VII–VIII. Wyjątkiem są tu kompetencje społeczne, których treści rozpisano w jednym bloku od IV do VIII klasy.