• Podstawa programowa

• Krzysztof Warchoł - program nauczania wychowania fizycznego dla 8-letniej szkoły podstawowej.

1.1. Podstawy formalno-prawne i merytoryczne programu

W opracowaniu programu wykorzystano następujące akty prawne:

1) Ustawa – Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r.,

2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,

3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół,

4) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 czerwca 2017 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego,

5) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

W treści wymienionych aktów prawnych zawarta jest wiedza formalnoprawna i merytoryczna, bez której w zasadzie nie jest możliwe opracowanie współczesnego programu nauczania. Ważnym uzupełnieniem wiadomości merytorycznych i metodycznych dla każdego autora programu nauczania wychowania fizycznego są także treści zawarte przede wszystkim w najnowszych publikacjach z zakresu teorii i metodyki wychowania fizycznego, ale także innych dziedzin nauk o kulturze fizycznej.

1.2. Struktura programu

W strukturze merytorycznej programu występują: cele i zadania wychowania fizycznego zapisane w nowej podstawie programowej z 2017 roku, treści kształcenia i wychowania fizycznego – uwzględniające zakres wymagań szczegółowych określonych również w nowej podstawie programowej, procedury, czyli metody, formy i środki wychowania fizycznego, pożądane osiągnięcia ucznia – po pierwszym poziomie kształcenia (edukacji wczesnoszkolnej, po klasie IV, po klasie V i VI oraz po klasie VII i VIII). Taki układ opisania osiągnięć ucznia pozwoli lepiej zaplanować pod względem merytorycznym, metodycznym i organizacyjnym kolejne etapy edukacji.  Program zawiera też przykładowe testy wiadomości, opis wybranych prób do diagnozowania sprawności fizycznej, normy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży w wieku szkoły podstawowej, ankiety do oceny aktywności fizycznej oraz tabele do systematycznej diagnozy rozwoju fizycznego i motorycznego. Ważnym uzupełnieniem struktury treściowej programu jest wybór i przedstawienie najważniejszych wiadomości teoretycznych niezbędnych do przekazania uczniom, które odzwierciedlają zapisy nowej podstawy programowej.

1.3. Odbiorcy programu

Głównym adresatem programu są nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciele prowadzący zajęcia wychowania fizycznego od IV do VIII klasy ośmioletniej szkoły podstawowej. Pośrednio odbiorcą programu są również nauczyciele wychowania fizycznego i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, którzy prowadzą zajęcia wychowania fizycznego. Z programu mogą też korzystać dyrektorzy szkół, wizytatorzy kuratoryjni, doradcy i konsultanci metodyczni oraz inne osoby, które prowadzą nadzór pedagogiczny nad szkołami. Można przyjąć, że program spełni również oczekiwania samorządów lokalnych, które są organami prowadzącymi dla szkół. Treści kształcenia i wychowania fizycznego programu zostały tak dobrane, aby można je było zastosować prawie w każdych warunkach szkolnych.
          Większość ćwiczeń zarówno w indywidualnych, jak i zespołowych formach aktywności fizycznej da się przeprowadzić bez konieczności korzystania z bogato wyposażonej szkolnej lub środowiskowej infrastruktury sportowej