• PSO

        •  

           

                           

          PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z języka polskiego dla klas IV-VI

           

          1. Opracowany na podstawie:

          -Rozporządzenia MEN z dnia 10.06.2015r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

          -   Podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych

          -   WSO SP 205 w Łodzi

          2. Na języku polskim ocenie podlegają:

          •              wiedza przedmiotowa, zapamiętywanie i rozumienie materiału nauczanego

          •              praca w grupach – przy ustalaniu oceny bierze się pod uwagę zaangażowanie uczniów, współpracę i podział obowiązków w grupie oraz sposób zaprezentowania pracy

          •            zadania domowe – uczeń ma  obowiązek odrabiać je na każdą lekcję, na którą jest wymagana. Po długotrwałej nieobecności ( trwającej co najmniej tydzień) uczeń może uzupełnić wszystkie dotychczasowe  wiadomości i zadania domowe w ciągu 2 dni po powrocie do szkoły. Jeśli tego nie zrobi, otrzyma ocenę niedostateczną, chyba, że zgłosi nieprzygotowanie

          •              udział w konkursach przedmiotowych (wpływa na ewentualne podniesienie oceny na koniec półrocza lub roku szkolnego)

          •              prace stylistyczne* – prace klasowe w formie dłuższej wypowiedzi pisemnej przeprowadzane 2 razy w semestrze , zazwyczaj po omówionej lekturze. Z możliwością jednej poprawy dla uczniów, którzy otrzymali ocenę niższą niż 4. O sposobie i terminie poprawy decyduje nauczyciel. Prace te są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Przy ustalaniu oceny uwzględnia się stopień realizacji tematu, kompozycję zgodną z formą wypowiedzi pisemnej, poprawność stylistyczną, językową, ortograficzną i interpunkcyjną, a także estetykę pracy.

          *W klasie IV przy ocenianiu prac stylistycznych nie uwzględnia się kryteriów na poszczególne formy wypowiedzi pisemnej. Uczniowie informowani są, że ocenie podlega:

          -ortografia

          -interpunkcja

          -język i styl (np. brak powtórzeń, bogate słownictwo)

          - rozwinięcie tematu

          - trójdzielność (wstęp, rozwiniecie, zakończenie)

          -czytelny i staranny zapis

          - pomysłowość w ujęciu tematu

          •              klasówki- sprawdziany wiedzy obejmujące więcej niż trzy tematy. Istnieje możliwość jednej poprawy dla uczniów, którzy otrzymali ocenę niższą niż 4. O sposobie i terminie poprawy decyduje nauczyciel. Prace te są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Klasówki oceniane są według przedziału procentowego:

          100% - celujący

          99-86%- bardzo dobry

          85-76% - dobry

          75-50% dostateczny

          49-37% - dopuszczający

          36%> - niedostateczny

          •              kartkówki – pisemne sprawdziany z ostatnich trzech tematów. Bez możliwości poprawy, chyba, ze nauczyciel wyrazi na to zgodę. Kartkówki oceniane są według podziału procentowego:

          100- 86%- bardzo dobry

          85-76% dobry

          75-50% - dostateczny

          49-37% - dopuszczający

          36% > - niedostateczna

          •              testy sprawdzające czytanie ze zrozumieniem – oparte na krótkim tekście, po przeczytaniu którego uczeń musi odpowiedzieć na pytania zamknięte i otwarte dotyczące przeczytanej treści. Bez możliwości poprawy

          •              czytanie głośne- na  ocenę,  co najmniej raz w semestrze, bez możliwości poprawy. Przy ustaleniu oceny uwzględnia się płynność, właściwe tempo i wyrazistość czytania.

          •              odpowiedź ustna – recytacja, opowiadanie lub odpowiedź na początku lekcji. Recytacja zapowiadana jest z tygodniowym wyprzedzeniem. Bez możliwości poprawy. Przy ustalaniu oceny uwzględnia się  płynność, stopień opanowania pamięciowego tekstu (recytacja), spójność i logiczne uporządkowanie wypowiedzi (opowiadanie), wyrazistość (recytacja), przestrzeganie poprawności językowej (opowiadanie)

          •              dyktanda -   formy sprawdzenia umiejętności zastosowania poznanych reguł ortograficznych, co najmniej raz w semestrze. Bez możliwości poprawy, chyba że nauczyciel zadecyduje inaczej.

          Każde dyktando poprzedzone jest przypomnieniem określonych zasad ortograficznych oraz opracowaniem określonego zestawu ortogramów.

               Wyróżnia się 2 rodzaje oznaczeń błędów ortograficznych: „ORT” ( jest to błąd w pisowni wyrazów z użyciem liter, których dotyczy dyktando) oraz „ort”( błąd w pisowni wyrazów z użyciem liter innych niż te, których dotyczy dyktando)

          •              zeszyt ucznia – sprawdzany jest  raz w semestrze, a zadania domowe na bieżąco. Przy ustalaniu oceny za zeszyt uwzględnia się systematykę pracy na lekcji i w domu (notatki) oraz estetykę,

          •              prace długoterminowe  (plakaty, makiety itp.) – zadawane najczęściej po omówionej lekturze, zadawane przez nauczyciela przynajmniej na  dwa tygodnie przed ostatecznym terminem oddania. Przy ustaleniu oceny uwzględnia się wkład pracy ucznia, oryginalne i twórcze podejście do tematu, sposób i estetykę wykonania, a także samodzielność pracy.

          •              aktywność – wiedza ,którą uczeń może przedstawić na lekcji zgłaszając chęć odpowiedzi poprzez podniesienie ręki lub przynosząc dodatkowe materiały, prace lub projekty. Aktywność w trakcie lekcji nagradzana jest plusami  ( 5 plusów = ocena bardzo dobra). Uczeń może otrzymać także minus ( w przypadku, kiedy zapytany przez nauczyciela, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, ponieważ nie uważał na lekcji), 5 minusów  = ocena niedostateczna

          3. Nieprzygotowanie do zajęć

          • Uczeń  ma prawo zgłosić w semestrze 2 nieprzygotowania bez  żadnych konsekwencji. Przez nieprzygotowanie rozumie się:

          -brak pracy domowej

          - brak opanowania  wiedzy  i umiejętności z poprzednich lekcji

          - brak zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń oraz materiałów, które należało przynieść na lekcję

          Każde następne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną,

          4. Nieobecność na  klasówkach

          Uczeń, który  jest nieobecny podczas sprawdzianu (klasówki, kartkówki itp.) z przyczyn losowych         i jest to usprawiedliwiona  nieobecność  ma 2 tygodnie od dnia powrotu do szkoły na napisanie zaległego sprawdzianu. Niedotrzymanie terminu skutkuje oceną niedostateczną. Nieusprawiedliwiona nieobecność podczas sprawdzianu również skutkuje oceną niedostateczną.

          5. Inne

          • Pełne systemy oceniania są dostępne u nauczyciela
          • Omówione i poprawione prace pisane przez uczniów w klasie pozostają w pracowni polonistycznej w oddzielnych imiennych teczkach. Uczniowie i rodzice po wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem mają prawo wglądu do teczek i dodatkowych uzasadnień do poszczególnych ocen. Prace przechowywane są do 31 sierpnia danego roku szkolnego.
          • Kategorie w e-dzienniku:

          -Sprawdzian (praca stylistyczna, czyt.ze zrozumieniem, klasówki) x3

          -Kartkówka x2

          -Prace pisemne x2

          -Odpowiedź (+recytacja)x2

          -Ortografia x 2

          - Czytanie głośne x 2

          -Praca domowa x1

          -Aktywność x1

          -Inne (zeszyt, projekt itp.) x 1