• mLegitymacja

• Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja - wspólnej inicjatywy Ministerstwa  Edukacjij Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji, mLegitymcja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję papierową dokumentu.

W tym mobinym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status uzytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z "tradycyjnych" dokumentów: podczas kontroli biletów, przy zakupie biletów do kina itp. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wczesniej wersji papierowej.

Szkoła unieważnia mLegitymację szkolną w trakcie roku szkolnego:

1. na wniosek rodziców/opiekunów prawnych ucznia, w szczególności utraty Legitymacji szkolnej na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja szkolna;
        2. w przypadku zmiany imienia (imion) lub nazwiska ucznia, jeżeli zmiana imienia (imion) lub nazwiska nastąpiła na podstawie decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądowego;
        3. z urzędu w przypadku:
          • utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej;
          • przejścia ucznia do innej szkoły

mLegitymacja szkolna jest wydawana ponownie w przypadku:

1. potwierdzenia ważności wydanej legitymacji szkolnej;
        2. stwierdzenia w niej błędów lub omyłek;
        3. w przypadku zmiany imienia (imion) lub nazwiska ucznia na podstawie decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądowego.

mLegitymacja szkolna dla uczniów zachowuje wazność do czasu odpowiednio zakończenia przez ucznia kształcenia w danej szkole.

Wymagania sprzętowe - telefon z systemem opercyjnym Android w wersji co najmniej 6.0 lub IOS wersja 10.3 lub nowsza.

Aby uruchomić mLegitymację należy:

• złożyć wniosek do Dyrektora Szkoły o wydanie mLegitymacji Wniosek o wydanie mLegitymacji. Wnioski nalezy przekazywać do sekretariatu szkoły.
        • wysłać na adres: a.kozanecka@sp205.elodz.edu.pl jako załącznik zdjęcie legitymacyjne w formacie JPG lub JPEG w rozmiarze do 5 MB, podpisane w nazwie pliku imeniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą
        • pobrać aplikację mObywatel
        • po otrzymaniu ze szkoły kodu aktywacyjnego uruchomić system na urządzeniu

Aby aktywować usługę mLegitymacja należy:

• uruchomić Aplikację mObywatel i zalogować się do niej;
        • wybrać opcję dodaj mLegitymację;
        • zapoznać się z informacją o procesie aktywacji mLegitymacji;
        • zapoznać się z regulaminem i zaakceptować go;
        • zapoznać się z klauzulą informacyjną przetwarzania danych;
        • wyrazić zgodę dla systemu Android na używanie zasobów systemowych (jeśli taka zgoda nie była jeszcze udzielona);
        • zeskanować kod QR otrzymany w szkole. W przypadku problemu kod można wprowadzić korzystając z klawiatury telefonu;
        • wprowadzić kod aktywacyjny otrzymany w szkole;
        • zatwierdzić komunikat i wczytać dane legitymacji do Aplikacji mObywatel

INFORMACJE:

Wyciąg z PBI dla systemu mObywatel - opis

Instrukcja instalacji mLegitymacji dla uczniów i studentów

mLegitymacja szkolna - strona gov.pl

mObywatel - informacje