Misja na Marsa
- 10.06.2021 10:24
- W tym roku szkolnym pierwszy raz uczestniczyliśmy w globalnym projekcie Misja na Marsa.
Istnieje wiele konkursów z robotyki, warsztatów robotyki i zasobów robotyki online, ale R2T2 jest wyjątkowym projektem nastawionym na umiejętność wspólnego rozwiązywania złożonych zadań zwanych misją. Do tego zadania wykorzystaliśmy robota Thymio, którego można sterować i programować z dowolnego miejsca na świecie. Tematyka misji inspirowana była robotyką kosmiczną. 1 czerwca stanęło przed nami wyzwanie:
Jest rok 2032. Meteoryt uszkodził ważną elektrownię na Marsie i musimy ocenić uszkodzenia i ponownie uruchomić główny generator. Na szczęście mamy na miejscu 16 robotów. Każdy robot może być sterowany z Ziemi przez zespół inżynierów i ekspertów kosmicznych. Z Marsa na Ziemię następuje opóźnienie transmisji wideo o trzy minuty, gdy Mars jest najbliżej swojej orbity i 21 minut, gdy Mars jest najdalej, a bezpośrednie zdalne sterowanie jest w tym momencie niemożliwe. Dlatego roboty muszą być wcześniej zaprogramowane przez ekspertów na Ziemi, aby rozwiązać zadanie.
Podczas misji zespół 205team w składzie: Małgosia, Sylwia, Artur i Dawid wcielił się w rolę inżynierów, naukowców zdalnie sterujących swoimi robotami, obserwując wyniki zdalnych poleceń przesyłanych strumieniem wideo. Jak tylko program został wysłany do robota, robot natychmiast go wykonywał. Wyzwanie misji polegało na tym, że uczniowie nie mogli natychmiast aktywować swoich robotów, ponieważ filmy mają 30-sekundowe opóźnienie. Oznacza to, że niemożliwe było zatrzymanie robota na czas, aby uniknąć uszkodzenia, jeśli robot nie był poprawnie zaprogramowany. Dlatego uczestnicy musieli dobrze wybrać swoją strategię i podzielić misję na małe kroki, aby uniknąć poważnych błędów. Osiągnęłyśmy sukces. Wraz dziećmi z Francji, Belgii i Szwajcarii zdołaliśmy uratować elektrownię na Marsie.
Uczestnicy zdobyli kompetencje w następujących dziedzinach:
-
Komunikacja (w jednym lub kilku językach międzynarodowych - język angielski)
Misja pozwoliła uczestnikom na komunikację z kilkudziesięcioma osobami (studentami, przyjaciółmi, kolegami itp.) zarówno w tym samym budynku, jak i na arenie międzynarodowej. W trakcie misji współpracowaliśmy z uczniami z Francji, Belgii i Szwajcarii. Cała komunikacja odbywa się na czacie online – kanał na Youtube. -
Wspólne doświadczenie przy zadaniu technicznym, aby stworzyć coś razem
Wszystkie zespoły miały wspólny cel - muszą odnieść sukces: brak rywalizacji, tylko współpraca! -
Wspólne doświadczenie z członkami zespołu, którzy mają różne umiejętności.
Członkowie zespołu ćwiczyli programowanie, strategie, komunikacje. -
Inne doświadczenie programistyczne, w którym ważne jest myślenie perspektywiczne!
30 sekundowe opóźnienie zobowiązywało uczestników do wykonywania lokalnych testów z robotami znajdującymi się w ich pobliżu. Aby wykonać dobre testy, konieczne było odtworzenie środowiska i sytuacji podobnej do ich zdalnego robota.
-
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły